alt

Nuorten harjoitukset 2012

Kymin Suunnistajien nuorten harjoittelu kaudella 2012 

Kymin Suunnistajien kaikki alle 20-vuotiaat lapset ja nuoret kokoontuvat kaudella 2012 kahdesti viikossa yhteisiin harjoituksiin. Tiistaisin hyödynnämme seuramme maanmainioita Rannikkorastit-kuntosuunnistuksia ja torstaisin kokoonnumme yhteen nuorten omiin harjoituksiin. Lisäksi uutena asiana olemme tiivistäneet yhteistyötä naapuriseura VeVen kanssa ja sopineet, että seuramme 13-vuotiaat ja sitä vanhemmat nuoret suunnistajat voivat osallistua VeVen harjoituksiin (keskiviikkoisin) ja vastaavasti VeVen nuoret KyS:n torstaiharjoituksiin.

Nuorten harjoittelu Rannikkorasteilla tiistaisin

Tiistaisin Kotka-Pyhtää alueella pidettävät, Kymin Suunnistajien Rannikkorastit ovat erinomainen harjoittelumahdollisuus myös lapsille/nuorille. Tarjolla on aina neljä eritasoista rataa (A,B,C,D), joskus myös TR/RR. Rannikkorasteilla ei ole normaalisti seuran puolesta nuorten ohjaajia, mutta sen sijaan kauden aikana saatetaan Rannikkorasteja hyödyntää teemaharjoitteluun, esim. käyräsuunnistus.

Alle 20-vuotiaille (ja heidän mukanaan lähteville ohjaajille) Rannikkorastien harjoitukset ovat maksuttomia. Rannikkorastien tarkka ohjelma on nähtävissä: www.rannikkorastit.fi. Muistutamme, että Rannikkorasteilla korostuu lasten vanhempien oma aktiivisuus. Pienempien lasten osalta on välttämätöntä, että joku vanhemmista lähtee lapsen kanssa metsään.

alt

Torstaiharjoituksissa harjoittelemme yhdessä!

Kymin Suunnistajien lapset ja nuoret (kaikki alle 20-vuotiaat) harjoittelevat torstaiharjoituksissa alkaen 26.4.2012. Torstaiharjoituksiin laaditaan aina eri taitotasoille sopivat radat. Jokaisessa harjoituksessa on aina oma teema. Eri ikäryhmien vastuuvetäjät ottavat nuoret vastaan ja ohjaavat heidät kunkin taitotason mukaiseen harjoitukseen. Torstaiharjoitukset alkavat aina kello 18. Heinäkuussa pidämme torstaiharjoitusten osalta lomaa. Heinäkuun ajan kaikilla Rannikkorasteilla on kuitenkin tarjolla normaalien ratojen lisäksi RR/TR-radat! Lisäksi vierailemme (ensisijaisesti RR/TR -ikäiset) 23.5. VeVen harjoituksissa.

KyS:n torstaiharjoitukset ja VeVen keskiviikkoharjoitukset kaudella 2012 (alustava kalenteri)

Selitys: a13v= Kyseinen harjoitus on suunnattu alle 13-vuotiaille, 13v+= kyseinen harjoitus on suunnattu 13-vuotiaille ja sitä vanhemmille

Pvm Klo  Seura Paikka  a13v  13v+ Teema  Ratamestari  RR/TR  Tarkka tapahtumatieto
3.5. 18:00 KyS Pahalampi x Käyrä     KyS:n tapahtumakalenteri 
9.5. 18:00 VeVe Metsäkylä x Käyrä     VeVen tapahtumakalenteri 
10.5. 18:00 KyS Lentokenttä x x Suunnassakulku     KyS:n tapahtumakalenteri 
16.5. 18:00 VeVe Kitula x Rastinotto (yhteislähtö)     VeVen tapahtumakalenteri 
23.5. 18:00 VeVe Hamina x x Viesti, RR/TR     Veven tapahtumakalenteri
24.5. 18:00 KyS Pahavuori x 1:15000, Reitinvalinta  Petri Ojala   KyS:n tapahtumakalenteri
31.5. 18:00 KyS Katariina x x sprintti (VeVe vieraaksi)  Miikka Kaira   KyS:n tapahtumakalenteri
7.6. 18:00 KyS Itäranta x RR/TR (ei normaaliratoja, samaan aikaan Leimaus-leiri)   Tommy Larvi  KyS:n tapahtumakalenteri
14.6. 18:00 KyS Tavastila x x Yhteislähtö, RR/TR  Kimmo Laine Toni Soini  KyS:n tapahtumakalenteri
1.8. 18:00 VeVe Vähäjärvi x Reitinvalinta (yhteislähtöjuoksu)     VeVen tapahtumakalenteri 
2.8. 18:00 KyS Aittakorpi x x Rastinotto, RR/TR  Kimmo Laine Timo Kavakko  KyS:n tapahtumakalenteri
8.8. 18:00 VeVe Ravijoki x Rastinotto (viuhka)     VeVen tapahtumakalenteri 
9.8. 18:00 KyS Kaukola x x Rytmitys, RR/TR Hannu Vuorinen  Joonas Kavakko  KyS:n tapahtumakalenteri
15.8. 18:00 VeVe Valklampi x Käyrä     VeVen tapahtumakalenteri
16.8. 18:00 KyS Pahalampi x x Pariviesti, RR/TR  Mika Kilpinen Mika Kilpinen  KyS:n tapahtumakalenteri
22.8. 18:00 VeVe Lankamalmi x Teema avoin     VeVen tapahtumakalenteri
23.8. 18:00 KyS Heinlahti x x 1:15000, RR/TR  Petri Kotro Jussi Virtanen  KyS:n tapahtumakalenteri
30.8. 18:00 KyS Honkala x x Nuorten Rasticupin radat, RR/TR  Maria Kurhinen Riikka Metsola  KyS:n tapahtumakalenteri
7.9. 18:00 KyS Santalahti x x Rastijahti  Petteri Nikki Kaisa Snell KyS:n tapahtumakalenteri
13.9. 18:00 KyS Kangasmäki x x Yhteislähtö, helppo normaali rata, RR/TR  Timo Väyrynen Timo Kavakko  KyS:n tapahtumakalenteri
Posted in Nuorisotoiminta.