Palkitsemisuutisia

Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt Hannu Vuoriselle liikunnan ja urheilun ansioristin. Intohimoisena (kestävyys)urheilumiehenä tunnettu Hannu on totisesti palkintonsa ansainnut. Oman urheilu-uransa jälkeen hän on toiminut valmentajana ja seuratoimijana moninaisissa tehtävissä niin Karhulan Katajaisissa kuin Kymin Suunnistajissa. Vuosikymmen sitten Hannu toimi muutaman vuoden seuramme nuoriso- ja valmennusryhmän vetäjänä. Kuten useimmat ovat varmasti huomanneet on Hannu edelleen aktiivisesti mukana yleisurheilun lisäksi myös suunnistustoiminnassa harjoituksia ja kuntosuunnistuksia järjestäen, valmennustietoutta jakaen ja tietysti itse suunnistaen.
Myös toiselle seuramme jäsenelle, Antti Sihvoselle myönnettiin samassa rytäkässä ja saman tahon toimesta ansiomitali. Urheilutietäjä ja valmentaja Anttihan toimii mm. nuorten suunnistajiemme kanssa urheiluakakatemian aamuharjoituksissa. Antti on Hannun opettajakollega ja vahvojen huhujen mukaan he ovat työasioiden lomassa ehtineet keskenään ”muutaman” sanasen vaihtaa urheilu- ja valmennusasioistakin…

Lämpimät onnittelut palkituille!

Posted in Yleinen.