Kauden päättäjäiset 2019

Seurantalo Tapiolassa vietettiin perinteiset kauden päättäjäiset jossa muisteltiin kulunutta vuotta, palkittiin lapsia, nuoria ja nuoren mielisiä, sekä tietysti nautittiin pullakahvit. Vuoden suunnistajaksi valittiin toista vuotta peräkkäin Akseli Virtanen. Aksun ja muut palkitut löydät alla olevasta listasta.

Onnittelut kaikille palkituille ja intoa talvikauteen!

Terveisin,

Pauli Kainiemi

Puheenjohtaja

PS. Ennen päättäjäisiä pidettiin sääntömääräinen syyskokous. Siitä tiedotetaan hiukan myöhemmin.

Kauden 2019 palkitut:

Lasten Suunnistuskoulun ahkerimmat

Väinö Puonti, Otto Penttinen, Luukas Levy, Oona Penttinen, Hanna Puumalainen, Ronja Paakkanen, Aliina Penttinen, Juho Kääriäinen

Suunnistuskoulun Sisukkaat

Hanna Puumalainen ja Aliina Penttinen

Suunnistuskoulun kauden tulokas

Maija Rantamo

Aluemestaruuskilpailut, NRC yhteiskilpailut

  • Kolmen joukkoon sijoittuneet, kun yli 3 osallistujaa
    • H16: 1. Ilari Nokka 2. Onni Vepsäläinen
    • D14: 1. Aliisa Kiiski
    • H13: 1. Rasmus Töyrylä, 2. Ossi Saarela
    • H12TR: 2. Olavi Kiiski
    • D10RR: 3. Elsa Vepsäläinen
    • D9RR: 1. Sofia Seppälä 3. Elli Saarela
    • H9RR: 3. Eljas Nieminen
    • D8RR: 3. Aliisa Tani

SM- ja KLL-kisoissa 10 joukkoon sijoittuneet

Tuomas Kotro, HiSu

    • Viesti 2. H21
    • Sprintti 2. H21
    • Sprintti-viesti 3. H21
    • Pitkämatka 2. H21
    • Näiden lisäksi MM-kisoissa:
      • Pitkämatka 5. H21
      • Viesti 4. H21

Aapo Viippola, HiSu

    • Keskimatka 1. H20
    • Viesti 2. H21
    • Pitkämatka 1. H20
    • Sprintti 1. H20
      • Näiden lisäksi nuorten MM-kisoissa:
      • Sprintti 3. H20
      • Viesti 4. H20

Väinö Kotro, HiSu

    • Keskimatka 3. H21
    • Viesti 2. H21
    • Pitkämatka 4. H20

Akseli Virtanen, HiSu/Kesä

    • Keskimatka 2. H17
    • Sprintti 2. H17
    • Sprinttiviesti 3. H21
    • Viesti 1. H20
    • Pitkämatka 5. H17
    • (Kesä) Sprintti 4. H17
    • (Kesä) Yö 4. H18
    • (Kesä) Viesti 5. H18
    • (Kesä) Erikoispitkä 9. H18
      • Näiden lisäksi nuorten EM-kisoissa:
        • Viesti 1. H17
        • Keskimatka 5. H17

Tuomas Outinen, HiSu/Kesä

    • Viesti 1. H20
    • Pitkämatka 6. H20
    • Keskimatka 6. H20
    • (Kesä) Viesti 5. H18
    • (Kesä) KLL  2. H20

Onni Vepsäläinen, HiSu/Kesä

  • Keskimatka 3. H15
  • Viesti 1. H20
  • Sprintti 3. H15
  • (Kesä) Viesti 5. H18

Emilia Pätäri

  • SM-kilpailut:
    • Sprintti 5. D15

Rasmus Töyrylä

  • KLL 2. H12

Ossi Saarela

  • KLL 6. H12

Olavi Kiiski

  • KLL 9. H12

Sofia Seppälä

  • KLL 3. D9RR

Kangasala Jukola 2019, Venlojen ja Jukolan parhaat

  • Venlojen paras osuusvauhti 8:22 min/km, Aino Väyrynen
  • Venlojen suurin sijoituksen nostaja -369 sijaa, Sanna Villikka
  • Jussien paras osuusvauhti 7:41 min/km, Antti Väyrynen
  • Jussien paras sijoituksen nostaja -387 sijaa, Petteri Nikki

Seuratoiminta

  • Vepsäläiset, Vuoden KyS pariskunta
  • Mikko Kiiski, Kymin Suunnistajien kantava voima
  • Pia Ahlfors,  Vuoden rastirohmu (yli 100 kertaa rasteilla)

Kauden parhaat nuoret suunnistajat

  • Alle 14v tyttö:
    Sofia Seppälä: KLL 2., NRC 1.
  • Alle 14v poika:
    Rasmus Töyrylä: KLL 2., NRC 1.

Vuoden Suunnistaja 2019

Akseli Virtanen

  • Kesä SM-kilpailut:
    • Sprintti 4. H17
    • Yö 4. H18
    • Viesti 5. H18
    • Erikoispitkä 9. H18
  • HiSu Nuorten EM-kilpailut:
    • Viesti 1. H17
    • Keskimatka 5. H17
  • HiSu SM-kilpailut:
    • Keskimatka 2. H17
    • Pitkämatka 5. H17
    • Sprintti 2. H17
    • Sprinttiviesti 3. H21
    • Viesti 1. H20