Seurantalo Tapiolassa vietettiin perinteiset kauden päättäjäiset jossa muisteltiin kulunutta vuotta, palkittiin lapsia, nuoria ja nuoren mielisiä, sekä tietysti nautittiin pullakahvit. Vuoden suunnistajaksi valittiin toista vuotta peräkkäin Akseli Virtanen. Aksun ja muut palkitut löydät alla olevasta listasta.
Onnittelut kaikille palkituille ja intoa talvikauteen!
Terveisin,
Pauli Kainiemi
Puheenjohtaja
PS. Ennen päättäjäisiä pidettiin sääntömääräinen syyskokous. Siitä tiedotetaan hiukan myöhemmin.
Kauden 2019 palkitut:
Lasten Suunnistuskoulun ahkerimmat
Väinö Puonti, Otto Penttinen, Luukas Levy, Oona Penttinen, Hanna Puumalainen, Ronja Paakkanen, Aliina Penttinen, Juho Kääriäinen
Suunnistuskoulun Sisukkaat
Hanna Puumalainen ja Aliina Penttinen
Suunnistuskoulun kauden tulokas
Maija Rantamo
Aluemestaruuskilpailut, NRC yhteiskilpailut
- Kolmen joukkoon sijoittuneet, kun yli 3 osallistujaa
- H16: 1. Ilari Nokka 2. Onni Vepsäläinen
- D14: 1. Aliisa Kiiski
- H13: 1. Rasmus Töyrylä, 2. Ossi Saarela
- H12TR: 2. Olavi Kiiski
- D10RR: 3. Elsa Vepsäläinen
- D9RR: 1. Sofia Seppälä 3. Elli Saarela
- H9RR: 3. Eljas Nieminen
- D8RR: 3. Aliisa Tani
SM- ja KLL-kisoissa 10 joukkoon sijoittuneet
Tuomas Kotro, HiSu
-
- Viesti 2. H21
- Sprintti 2. H21
- Sprintti-viesti 3. H21
- Pitkämatka 2. H21
- Näiden lisäksi MM-kisoissa:
- Pitkämatka 5. H21
- Viesti 4. H21
Aapo Viippola, HiSu
-
- Keskimatka 1. H20
- Viesti 2. H21
- Pitkämatka 1. H20
- Sprintti 1. H20
- Näiden lisäksi nuorten MM-kisoissa:
- Sprintti 3. H20
- Viesti 4. H20
Väinö Kotro, HiSu
-
- Keskimatka 3. H21
- Viesti 2. H21
- Pitkämatka 4. H20
Akseli Virtanen, HiSu/Kesä
-
- Keskimatka 2. H17
- Sprintti 2. H17
- Sprinttiviesti 3. H21
- Viesti 1. H20
- Pitkämatka 5. H17
- (Kesä) Sprintti 4. H17
- (Kesä) Yö 4. H18
- (Kesä) Viesti 5. H18
- (Kesä) Erikoispitkä 9. H18
- Näiden lisäksi nuorten EM-kisoissa:
- Viesti 1. H17
- Keskimatka 5. H17
- Näiden lisäksi nuorten EM-kisoissa:
Tuomas Outinen, HiSu/Kesä
-
- Viesti 1. H20
- Pitkämatka 6. H20
- Keskimatka 6. H20
- (Kesä) Viesti 5. H18
- (Kesä) KLL 2. H20
Onni Vepsäläinen, HiSu/Kesä
- Keskimatka 3. H15
- Viesti 1. H20
- Sprintti 3. H15
- (Kesä) Viesti 5. H18
Emilia Pätäri
- SM-kilpailut:
- Sprintti 5. D15
Rasmus Töyrylä
- KLL 2. H12
Ossi Saarela
- KLL 6. H12
Olavi Kiiski
- KLL 9. H12
Sofia Seppälä
- KLL 3. D9RR
Kangasala Jukola 2019, Venlojen ja Jukolan parhaat
- Venlojen paras osuusvauhti 8:22 min/km, Aino Väyrynen
- Venlojen suurin sijoituksen nostaja -369 sijaa, Sanna Villikka
- Jussien paras osuusvauhti 7:41 min/km, Antti Väyrynen
- Jussien paras sijoituksen nostaja -387 sijaa, Petteri Nikki
Seuratoiminta
- Vepsäläiset, Vuoden KyS pariskunta
- Mikko Kiiski, Kymin Suunnistajien kantava voima
- Pia Ahlfors, Vuoden rastirohmu (yli 100 kertaa rasteilla)
Kauden parhaat nuoret suunnistajat
- Alle 14v tyttö:
Sofia Seppälä: KLL 2., NRC 1. - Alle 14v poika:
Rasmus Töyrylä: KLL 2., NRC 1.
Vuoden Suunnistaja 2019
Akseli Virtanen
- Kesä SM-kilpailut:
- Sprintti 4. H17
- Yö 4. H18
- Viesti 5. H18
- Erikoispitkä 9. H18
- HiSu Nuorten EM-kilpailut:
- Viesti 1. H17
- Keskimatka 5. H17
- HiSu SM-kilpailut:
- Keskimatka 2. H17
- Pitkämatka 5. H17
- Sprintti 2. H17
- Sprinttiviesti 3. H21
- Viesti 1. H20