Valmennusjaosto

Valmennusjaosto vastaa Kymin Suunnistajien tavoitteellisesti harjoittelevien ja kilpailevien H/D14-21-sarjalaisten ryhmätoiminnasta. Lisätietoa Kymin Suunnistajien valmennusryhmään hakemisesta.

Valmennusjaoston tavoitteena on tukea nuorten ja nuorten aikuisten kehitystä suunnistajina ja urheilijoina tarjoamalla tukea harjoitteluun sekä monipuolista ja ympärivuotista toimintaa, joka on lähtöisin ryhmäläisten tarpeista. Valmennusjaosto tarjoaa laadukkaita harjoituksia niin fyysiseen kuin taidolliseen harjoitteluun.

Valmennusjaoston toiminta on kaudella 2019-2020 jaettu (tossu)suunnistustoimintaan ja hiihtosuunnistustoimintaan. Kaikilla valmennusryhmään kuuluvilla on oikeus osallistua sekä (tossu)suunnistustoimmintaan ja hiihtosuunnistustoimintaan.

Valmennusjaoston vuoden 2020 painopistealueita ovat:

Suunnistus:

  • Laadukkaat taitoharjoitukset läpi kesäkauden.
  • Harjoituskohtaisen teeman korostaminen. Teema tulee esiin ennen harjoitusta joko tehtävän tai ennakon muodossa. Harjoituksen jälkeen analysoidaan, kuinka teema toteutui harjoituksessa.
  • Ohjatut oheisharjoitukset.

Hiihtosuunnistus:

  • Taidollisia valmiuksia lajiharjoittelusta heti alkukaudesta leireillä
  • Valmius suunnistamiseen jo ekassa kisassa (kausi, kisaviikko tai viikonloppu)
  • Erilaisten kilpailutilanteiden tunnistaminen
  • Edustuksen porukka esimerkkinä uusille tähdille

Kymin Suunnistajien valmennusryhmän toiminnasta vastaa valmennusjaoston puheenjohtaja Anni Väyrynen yhdessä Miina Hietalan, Mikko Kiisken, Mika Kilpisen,  Jarno Saarelan, Toni Soinin ja Tiina Vepsäläisen kanssa. Hiihtosuunnistuksen Team Leaderina toimii Tuomas Kotro.

 

Anni Väyrynen

valmennusjaoston pj.
0400 283454, annievay94@gmail.com

 

Miina Hietala

050 4133714, miina.hietala@gmail.com

 

Mikko Kiiski

050 0655071, mikko.kiiski@iki.fi

Toni Soini
050 5660109, toni.soini@kymp.net

 

Mika Kilpinen 
040 4814291, mika.kilpinen@kopioklubi.fi

Jarno Saarela

040 5543099, jarno.juhani.saarela@gmail.com

 

Tiina Vepsäläinen

044 5310105, tiina.vepsalainen41@gmail.com

 

Tuomas Kotro

Hiihtosuunnistuksen Team Leader
045 1122186, tuomas.kotro@gmail.com